poniedziałek, 19 grudnia 2016

Migdałowe łzy...

   
   Powyżej cuda, które grudniowy mróz wymalował na oknie naszego ganku a poniżej w prezencie dla Was ode mnie poniższe opowiadanie świąteczne!:-)***
- Zamknij oczy i otwórz buzię!
   - Ale po co? Co dla mnie masz, tatusiu?
   -Musisz sama zgadnąć, Natalko!

   W ustach Natalki rozlała się cudowna, mleczno-słodka poezja przysmaku. Cynamon pachniał świątecznie. A migdał w środku, chrupki i wyrazisty był wspaniałym uwieńczeniem tej mini - uczty. Lecz choć smak był niebiański, to dziewczynce zrobiło się dziwnie smutno. Nie otwierała jeszcze oczu, bo nagle pod powiekami zebrały się nieoczekiwane łzy, których za żadne skarby świata nie chciała pokazać tatusiowi...

   Ten migdał w przepysznej, białej czekoladzie z cynamonem przypomniał jej święta, które kiedyś spędzała z obojgiem rodziców. Pamięta, jak po kolacji usiadła tatusiowi na kolanach a on odpakowywał dla niej ze złotych papierków migdałowe pyszności. Mama gładziła tatę po jego wspaniałej, czarnej brodzie i uśmiechała się tak ślicznie, jak to tylko ona potrafiła.
   Natalka miała wtedy siedem lat. Nie przypuszczała, że były to ich ostatnie wspólne święta. Wkrótce potem tatuś zniknął z ich życia. Nie było go nawet na urodzinach mamusi. I były to bardzo dziwne urodziny. Przyjechała babcia i tuląc raz po raz wnuczkę i córkę, nie rozstawała się z chusteczką do nosa. Nie było nawet komu zaśpiewać sto lat (zawsze tatuś śpiewał to swoim grubym, "mikołajowym" głosem).
   Po cichych urodzinach dni płynęły powoli i sennie, jakby otuliła je jakaś nieznośna, lepka mgła. Potem niby wszystko się wypogodziło. Natalka poszła do szkoły, mamusia do pracy a babunia gotowała im wspaniałe pierogi z serem...
   Tylko sny Natalki były wciąż męczące i natrętne. W tych snach tatuś pływał na maleńkiej łódeczce po ogromnym, wzburzonym morzu. Coś wołał, ale ryk sztormowych fal zagłuszał jego słowa...

   A dzisiaj nagle wrócił...Była połowa grudnia. Na dworze wspaniale śnieżyło a misterne wzory delikatnych liści i kwiatów ozdabiały od rana okna w pokoiku Natalki. Dziewczynka od kilku dni nie wychodziła z domu, bo była przeziębiona. Chyba przyczyniła się do tego zabawa w bańki wypuszczane wprost w chłodny, listopadowy poranek. Ale już czuła się dobrze. Tylko mamusia na wszelki wypadek wciąż zabraniała jej powrotu do szkoły, bojąc się, że katar rozwinie się w jakąś poważną infekcję i wówczas nie obejdzie się już bez antybiotyków.
Tata przyszedł przed południem wraz ze swoim serdecznym uśmiechem, z mikołajowym, niezapomnianym głosem i śmieszną brodą, w którą wplotły się nitki babiego lata. Natalce o mało serce nie wyskoczyło z piersi. Odruchowo chciała zawołać mamę, ale zaraz przypomniała sobie, że przecież mamy nie ma. Wyszła pośpiesznie z domu tuż przed zapowiedzianą wizytą taty. A przecież nie spieszyła się do pracy, bo dzisiaj była wolna sobota.  Drzwi otworzyła mu babcia. Miała poważne, zaciśnięte usta. Nie odpowiedziała nawet na jego dzień dobry...

   I teraz te łzy migdałowe...Wzburzone morze zaszumiało w głowie dziewczynki. Cynamonowy, słodko-gorzki deszcz zalewał łódeczkę. A na tej łódeczce stała Natalka z zamkniętymi oczami, które wciąż bardzo bała się otworzyć. Tuliła się do tatusia i wąchała jego niepowtarzalny zapach. Te cudowną mieszaninę woni wiatru, deszczu i cukrowej waty.

- Tatusiu, tatusiu! Dlaczego tak długo cię nie było?! Czy znowu odjedziesz? Czy zostaniesz i pobawisz się ze mną? Proszę, zostań! – szeptała dziewczynka gryząc słodko – gorzki migdał. Przełykała uparte łzy i dygotała na całym ciele, uparcie ściągając kurtkę z tatki, który usiadł sztywno na krześle w jej pokoju, wyglądając jak gość, który przybył tu tylko na chwilę.

- Natalko! Nigdzie już nie zniknę. Obiecuję! Nie bój się, kochanie… - Tatuś pozwolił w końcu zdjąć z siebie wierzchnie ubranie i tulił teraz do siebie córeczkę tak mocno, że prawie tchu nie umiała złapać. Paczuszka migdałów w białej czekoladzie spadła mu na podłogę i łakocie rozsypały się teraz pod biurko, jak zapomniane, niepotrzebne nikomu klejnoty.
Długo trwali oboje w tym drżącym przytuleniu, nie wiedząc jak przerwać tę chwilę i chyba nawet nie chcąc jej kończyć, tak wiele w niej było uczuć, niewypowiedzianych słów i szalejących niczym śnieżna wichura emocji. Wreszcie mężczyzna posadził sobie córeczkę na kolanach, z ogromną czułością gładząc jasne włosy i raz po raz całując czoło i policzki dziewczynki huśtał ją jak za dawnych czasów, gdy była jeszcze bardzo mała i czasem miała problem z zaśnięciem.
Wkrótce zrobiło im się błogo, ciepło i spokojnie na duszy. Niebezpieczny sztorm ucichł. A tych dwoje, niczym para rozbitków na tratwie, cieszyło się kojącym trwaniem bezkresu oceanu, który otaczał ich ledwo wyczuwalnym falowaniem, przynosząc obietnice dobrej, słonecznej aury.
I rzeczywiście, pogoda zapowiadała się wspaniała. Schowane dotąd za kurtyną ciężkich, śniegowych chmur słońce rozbłysło wspaniale, siejąc szczodrze po białych, nie zadeptanych jeszcze przez nikogo połaciach, cudownie błyszczące diamenty, brylanty i perły.

- A może chciałabyś pójść ze mną na spacer? Zobacz, jakie wielkie śnieżynki lecą teraz z nieba !Jak pięknie błyszczy śnieg za oknem! – zaproponował tatuś, biorąc na ręce córeczkę i odsłaniając firankę, by lepiej mogła widzieć ten cudowny, biały spektakl rozgrywający się na dworze.

- Chciałabym, ale mamusia nie pozwala mi jeszcze wychodzić! Martwiłaby się o mnie, gdybym znowu się rozchorowała! – zawołała dziewczynka, patrząc poważnie w orzechowe, jeszcze wilgotne od fali niedawnych wzruszeń, oczy ojca.

-O to się nie martw, kochanie! – odrzekł tatuś – Wczoraj wieczorem rozmawiałem z twoją mamą przez telefon i powiedziała, że jeśli ubierzesz się ciepło, to na godzinkę możemy wyjść na spacer po parku.
  
Natalce momentalnie oczy zaświeciły się do tego pomysłu. Ucałowała serdecznie tatkę a potem zsuwając się na podłogę z jego ramion, pociągnęła go za sobą do przedpokoju, gdzie od kilku dni wisiał smętnie jej ciepły, zimowy płaszczyk i wprost nie mógł się już doczekać tej grudniowej, wspaniałej przechadzki.

- Pomogę ci się ubrać – zaproponował tata i jak kiedyś, gdy była mała dziewczynką zaczął nieporadnie naciągać na jej dłonie wełniane rękawiczki a szyję córeczki otulać zbyt ciasno ciepłym, kolorowym szalikiem.

- Oj, tatusiu! Ja jestem już duża! Chodzę do trzeciej klasy i umiem sama się ubierać! – zaśmiała się Natalka, ciesząc się tą dawno nie odczuwaną troską taty i naciągając na głowę różową czapeczkę. Tę samą, którą kiedyś dostała od niego w podarunku. Czapka była już mocno rozciągnięta i nie tak puszysta jak niegdyś, ale dziewczynka bardzo ją lubiła i wolała tę niż nowe czapki, dziergane wieczorami na drutach przez pracowitą babunię. A właśnie babcia przydreptała do przedpokoju. Popatrzyła surowo na tatkę. Postawiła kołnierz płaszczyka wnuczki, napominając ją by nie biegała i by uważała na siebie.

- O drugiej obiad! – powiedziała – Żebyście na pewno byli z powrotem w domu o tej porze!
- Słyszysz Jacku?! – zwróciła się po imieniu do ojca Natalki a potem zasznurowała usta w wąską nitkę i westchnęła, nie bardzo chyba wierząc, że można liczyć na odpowiedzialne zachowanie i punktualność zięcia.

-Wrócimy na czas! – odparł tata i spróbował uśmiechnąć się do babuni. Jednak ona zupełnie już nie zwracając na niego uwagi pochylała się nad wnuczką i całowała ją serdecznie na do widzenia.


I oto wyszli nareszcie na ten niepokalanie biały śnieg. W tę cudowną ciszę mroźnego przedpołudnia. W baśniowy świat delikatnej mgły, osiadłej na krzewach szadzi i cieniutkich sopli lodu, niczym srebrzyste bombki zwieszające się z dachów i okapów.

- A może zanim pójdziemy do parku zerkniemy na fontannę przy rynku? Pamiętasz córuniu, jak dawniej lubiliśmy tam razem chodzić? Wrzucać do niej pieniążki i wypowiadać życzenia? Albo jak zimą doszukiwaliśmy się w niezwykłych kształtach zamarzniętych strug fantastycznych postaci wiedźm i chochlików? Czy w ogóle lubisz jeszcze baśnie Natalko? A może wyrosłaś już z tego? – z dziwną niepewnością w głosie zapytał tatuś, zerkając na tę swoją nieoczekiwanie dużą córkę, która tak bardzo zmieniła się od ich ostatniego widzenia. Urosła, spoważniała i stała się jeszcze bardziej podobna do swojej mamy – Alicji.

- Pewnie, że lubię tatusiu! Tylko, że teraz, gdy sama potrafię już czytać znam ich o wiele więcej niż w dawnych czasach. Ale nadal moją ulubioną baśnią jest ta sama, co kiedyś…
- Pamiętasz tatusiu, jaka to baśń? – dziewczynka zatrzymała się, zadarła główkę wysoko do góry i wpatrzyła się z natężeniem w oczy ojca. Jego odpowiedź była dla niej bardzo ważna, bo to przecież on po raz pierwszy przeczytał jej kiedyś tę cudowną historię na dobranoc. Potem byli razem w kinie na filmie opartym na tej baśni. A gdy Natalka chodziła do pierwszej klasy brała udział w przedstawieniu szkolnym, gdzie grała swoją ukochaną postać. Postać odważnej, małej Gerdy z „Królowej Śniegu”. A na widowni siedział wówczas tatuś, mamusia a także babcia i z całej siły bili jej brawa. A najgłośniej klaskał właśnie tatuś i mówił potem, że jest bardzo, ale to bardzo ze swojej utalentowanej aktorsko córki dumny.
Tata potarł w zamyśleniu brodę. Zmarszczył czoło, szukając widocznie w pamięci tytułu baśni. Długo nic nie odpowiadał i tylko wpatrywał się w skupieniu w twarz bardzo przejętej tą przeciągającą się chwilą córki. Wreszcie Natalka zatupała niecierpliwie na śniegu. I mina jej zrzedła, bo pomyślała, że on jednak zapomniał. A może tak, jak Kaj był porwany przez Królową, która wytarła z jego pamięci wszystko, co najważniejsze…?Jednak wtem oczy taty rozjaśniły się, a usta rozciągnęły w łobuzerskim uśmiechu.

- Wiedziałem, że dasz się nabrać, moja śliczna, mała Gerdo! – zachichotał a potem szepnął już zupełnie poważnie.
- Pewnych rzeczy nie zapomina się nigdy. A przecież ta andersenowska opowieść o Królowej Śniegu była zawsze i moją ukochaną baśnią, córeczko. Fascynowała mnie postać samej Królowej. I bardzo żal mi było uwięzionego przez nią Kaja. Kiedyś nawet opowiadałem ci, że będąc chłopcem obiecałem sobie, że nigdy nie pozwolę, by do mojego oka wpadł kawałek zaczarowanego lustra. Takiego, od którego obojętnieje się na najważniejsze na tym świecie rzeczy, na najbliższe osoby i ich uczucia.  Nawet wrzuciłem do fontanny przy rynku złoty dukacik, żeby mi się to życzenie spełniło.

- Ale potem okazało się, że te kawałki lustra potrafią tak sprytnie wnikać w serca ludzkie, iż czasem nie wiadomo nawet kiedy i jak się to dzieje… – szepnął już jakby sam do siebie zasmucony tatuś i gdyby nie jego przetykana siwymi nitkami broda wyglądałby teraz zupełnie jak mały, bezradny chłopiec.

- Nie martw się tatusiu! Ja przecież jestem Twoją Gerdą i we wszystkim ci pomogę! – z pełnym przekonaniem oświadczyła dziewczynka, marszcząc przy tym czoło zupełnie tak samo, jak jej tata.
- Biegnijmy na rynek! Popatrz ile tam ptaków! – zawołała Natalka, która nie rozumiejąc skąd wzięło się to nagłe zasępienie ojca, ale czując, iż trzeba oderwać jego myśli od tajemniczych wspomnień uściskała go serdecznie i wziąwszy za rękę pociągnęła w stronę dawno nie widzianej fontanny
 A tam, w otoczeniu srebrzystych gołębi świergotliwych wróbli, pochylona nad lustrem wody stała jakaś otulona błękitnym szalem, nieznana, lecz przecież skądś dziwnie znajoma drobna staruszka, która gmerała długim patykiem w wodzie, najwidoczniej usiłując coś z niej wydobyć.

- Może mógłbym pani w czymś pomóc? – zapytał grzecznie tatuś Natalki, gdy już zbliżyli się do kamiennej obudowy fontanny a ptaszki rozpierzchły się spłoszone we wszystkie strony, wzburzając chmurę puszystego śniegu, który ma moment zamglił otoczenie.

Staruszka tymczasem parsknęła niecierpliwie mamrocząc coś niewyraźnie pod nosem i wciąż tylko uparcie próbowała wyciągnąć coś, co tkwiło na dnie.

Natalka zerknęła z ciekawością w srebrzysto-turkusową głębinę, której powierzchnię muskały wielkie płatki śniegu, pozostawiając na niej delikatne, ledwo widoczne kręgi. Dziewczynka stanęła bardzo blisko staruszki, pragnąc dojrzeć, cóż to takiego kobiecie do wody wpadło? W pewnym momencie zdało jej się, że coś tam złociście błysnęło. Jakby papierek po czekoladce albo może pieniążek?

- Że też ludzie wciąż mylą studnię z fontanną! – z niezrozumiałą irytacją i wyrzutem mruknęła dziwna starowinka i głośno wysiąkała nos, bo najwidoczniej już zmarzła od tego stania na mrozie. Mocniej otuliła się szalem. Pochuchała przez chwile na swoje poczerwieniałe od zimna, pomarszczone dłonie a potem znowu kontynuowała gmeranie patykiem.
- A to są przecież tak proste rzeczy! Lecz pomyłka ciągnie się potem za nimi przez całe życie! – gderała kobieta, patrząc przy tym uważnie na tatusia Natalki, który pod wpływem tego intensywnego spojrzenia zmieszał się a nawet lekko zaczerwienił.

- Jak można pomylić tak całkiem różne rzeczy?! – zdumiała się Natalka, zaciągając się z lubością zapachem mięty i jaśminu płynącym ku niej od niezwykłej staruszki.

- Otóż można, moje dziecko! A najczęściej ludzie mylą się, co do swoich uczuć. Potem tak bardzo gubią drogi i ścieżki, że nie potrafią wrócić do miejsc, gdzie byli naprawdę szczęśliwi. Na szczęście ja czuwam! I proszę – oto jest! – zakrzyknęła tamta tryumfalnie, wyrzucając czubkiem swego kijka na brzeg kamiennej cembrowiny, mały złoty pieniądz. Potem otarła go w fałdach długiej do ziemi, wełnianej spódnicy i ni stąd ni zowąd podała ów przedmiot tatusiowi Natalki. A gdy ten wziął go w palce jakiś niezwykle jasny promień słoneczny przebił się spoza wciąż kłębiących się na niebie gęstych jak wata cukrowa chmur i wyraziście oświetlił powierzchnię dukata.

- Fontanna w naszym miasteczku ma moc budzenia marzeń i snów. Potrafi także przywracać porządek poplątanym myślom. Natomiast od spełniania życzeń jest studnia! Pamiętaj o tym, mój chłopcze! – wyrzekła stanowczo staruszka a potem pogłaskała serdecznie główkę Natalki i nie oglądając się za siebie odeszła szybko, znikając w głębi jednej z odchodzących od rynku uliczek.

Ojciec z córką długo patrzyli za tą gderliwą, lecz jednocześnie sympatyczną kobiecinką i próbowali sobie przypomnieć, skąd też mogą ją znać? Obojgu wydawało się, iż widzieli kiedyś jej postać na jakimś obrazku w książce z bajkami. Ale co to mogła być za książka? Jej tytuł zupełnie wyleciał im z pamięci.

- No to co? Pójdziemy teraz wrzucić dukata do studni a potem, tak jak planowaliśmy, wstąpimy do parku. Dobrze Natalko? – zaproponował tatko otrząsając się wreszcie z tego przydługiego, męczącego zamyślenia.

Jak postanowili, tak zrobili. Pieniążek chlupnął radośnie, wpadając w ciemnogranatową głębinę studni. A chmara gołębi przysiadła na jej cembrowinie, myśląc zapewne, że to jakiś smakołyk wpadł w tę ciemną czeluść i tych dwoje może mieć jeszcze w zanadrzu trochę drogocennych okruchów dla głodnego ptactwa.

- Następnym razem kupimy dla nich torebkę pszenicy! – westchnął tata, widząc jak rozczarowane są ptaki i zrywają się wszystkie na raz, dostrzegając jakiegoś nowego przechodnia na rynku i myśląc przy tym pewnie z nową nadzieją, iż tamten czymś ich wreszcie poczęstuje.

   Tymczasem ojciec z córką dotarli wreszcie do dawno nie odwiedzanego parku. Tam najpierw bawili się w chowanego. Potem lepili śnieżki i rzucali nimi w pnie drzew. Ślizgali się na zamarzniętych kałużach. Odciskali butami na śniegu wielkie okręgi i gwiazdy. Między nagimi gałęziami dębów wypatrywali rudych kitek wiewiórek.  Och, jak wspaniale im było razem! Jak radośnie i beztrosko! Ta cudowna godzina wspólnej zabawy mogłaby się nigdy nie kończyć.

Niestety, wreszcie przyszła pora umówionego powrotu do domu. Natalka mocno ściskała rękę ojca, bojąc się, że zaraz pożegna się z nią i znowu na długi czas zniknie. Szybko doszli do kamienicy, w której mieściło się mieszkanie Natalki. Przystanęli na klatce schodowej. Tatuś oczyścił ze śniegu płaszczyk córeczki a potem westchnął i sztucznie pogodnym głosem powiedział, iż wprawdzie teraz bardzo się spieszy, ale za tydzień znowu ją odwiedzi i zabierze na spacer. A może nawet wybiorą się wówczas do kawiarni przy rynku i zjedzą ulubione przez dziewczynkę ciastka z galaretką malinową?

- Czy naprawdę nie możesz teraz wejść ze mną do mieszkania choćby na chwilę?! – zasmuciła się dziewczynka i przylgnęła do ojca z całej siły, obejmując go przy tym w pasie i z trudem powstrzymując cisnące się do oczu łzy. Nic nie odpowiedział. Gładził tylko jej drżące od niepowstrzymanego szlochu plecy i czuł, iż jeszcze chwila a sam tez się rozpłacze.
Wówczas usłyszeli, że ktoś, mocno stukocząc obcasami wchodzi po schodach. I już za chwilę pojawiła się tuż przy nich mamusia Natalki – Alicja. Ogarnęła wzrokiem tę smutną scenę pożegnania. Chrząknęła kilkakrotnie, z trudem usiłując przełknąć jakąś kłującą kulkę, która osiadła w jej gardle. A potem, nieoczekiwanie dla siebie samej, zachrypniętym, drżącym głosem powiedziała:

- Jacku! Jeśli nie możesz zostać dzisiaj dłużej, to trudno. Ale jeśli chcesz, jeśli miałbyś czas i nie masz innych, ważniejszych planów, to przyjdź do nas na wigilię. Twoja córka na pewno bardzo by się z tego ucieszyła!

Po tych słowach Natalka aż zamarła z wrażenia i pełnej radosnego oczekiwania nadziei. Spojrzała z ogromną wdzięcznością na zarumienioną od mrozu mamę. Potem wpatrzyła się w oczy dziwnie zmieszanego ojca. Oddychał głęboko i ściskał mocno dłoń dziewczynki, nie wiedząc przez chwilę, co ma odpowiedzieć. Wreszcie potarł po swojemu czoło, zmierzwił siwo-czarną brodę i szepnął:

- Bardzo chętnie przyjdę…Dziękuję ci za to zaproszenie, Alu. Nie spodziewałem się. Naprawdę!

Mama Natalki głośno wysiąkała nos a potem, ściągnęła rękawiczkę i podając mężowi dłoń szepnęła:

- No to do zobaczenia dwudziestego czwartego grudnia! Tylko nie zawiedź nas i przyjdź!

Następnie biorąc za rękę córeczkę, pewniejszym już głosem rzekła:

- Chodź już Natalko! Babcia czeka na nas z obiadem.

Rzeczywiście, babunia właśnie stawiała na stole nakrycia i już spoglądała niecierpliwie na zegarek, nie mogąc się doczekać powrotu córki i wnuczki z zięciem. Słysząc, zgrzyt klucza w zamku westchnęła z ulgą i podreptała do przedpokoju.

- Och, jesteście obie? A Jacek co? Znowu gdzieś przepadł? Zresztą do niego to wszystko podobne! – narzekała po swojemu a Natalce zrobiło się od tego dziwnie nieprzyjemnie na duszy.
- Dzisiaj musiał już pójść, ale zaprosiłam go do nas na wigilię – oświadczyła mamusia, patrząc śmiało w oczy babuni i ściskając znacząco dłoń dziewczynki.
- Och! Nie ma co na niego liczyć! Pewnie jak zwykle nie dotrzyma słowa! – gderała babunia, pomagając wnuczce rozpiąć płaszczyk.
- Myjcie szybko ręce i chodźcie na obiad, bo zupa pomidorowa stygnie! – zawołała, znikając we wnętrzu ich maleńkiej kuchni.

- A wiesz, Natalko? Spotkałam dzisiaj na rynku niezwykłą staruszkę. Stała przy fontannie i karmiła gołębie. A one bez żadnego lęku obsiadły jej ręce i ramiona. A jeden siedział nawet na jej głowie i gruchał tam tak zadowolony, jakby to było jego ulubione do siedzenia miejsce!- opowiadała mama stojąc obok Natalki przy umywalce i z zadowoleniem zerkając w lustro na swoje rumiane oblicze i lśniące wesoło oczy.

- Myśmy z tatusiem też ją widzieli! – pisnęła radośnie dziewczynka.
- I ona mówiła do nas coś o studni, dukacie i pomyłkach, jakie ludzie robią w życiu. Ale ja nic z tego mamusiu nie zrozumiałam!

- Tak?! Naprawdę?! – zdziwiła się mamusia
- Do mnie powiedziała tylko, że trzeba wierzyć w szczęśliwe zakończenia baśni. A nawet im w tym pomagać.
- Też nie bardzo wiedziałam, o co jej chodzi, ale miło mi było w jej towarzystwie stać i wpatrywać się w strugi wody z fontanny…
- Stałam tak, wdychałam zapach jaśminów i mięty, uśmiechałam się sama do siebie i jakoś lekko mi było na duszy… - westchnęła kobieta a potem otrząsając się z tego na poły sennego, ciepłego wspomnienia wytarła ręce, ucałowała serdecznie ciemnoróżowe policzki córeczki i pełnym energii głosem zarządziła:

- Najwyższa pora na obiad! Strasznie już burczy mi w brzuchu!

   Po posiłku dziewczynka czym prędzej pobiegła do swojego pokoju, przypomniawszy sobie, że przecież musi posprzątać leżące pod biurkiem migdały w czekoladzie – tradycyjny już podarunek od tatusia. Błyszczały tam niczym magiczne, perłowe sopelki. Jak słodkie łzy radości i nadziei.

-Bo może jeszcze wszystko się ułoży…? Może jednak wolno mi wierzyć w dobre zakończenia baśni…? – rozmyślała Natalka uśmiechając się do siebie i zbierając z podłogi ulubione łakocie.

   A gdy wszystko było posprzątane stanęła przy oknie i zapatrzyła się na otulony pierzynką śnieżnobiałego puchu rynek w jej miasteczku. Właśnie zaczynał zapadać zmrok a latarnie uliczne, wydobywały z cienia kolorowe blaski i gwiaździste rozbłyski zamarzniętych śnieżynek i drobinek lodu. Zachwycając się tym zaczarowanym, zimowym spektaklem dziewczynka przypomniała sobie słowa pewnej pogodnej, świątecznej w nastroju piosenki o radości. Tej samej, której kilka tygodni temu uczyła się w szkole, na lekcji muzyki. Jednak dotąd wcale nie miała ochoty jej śpiewać, bo jakoś nie potrafiła się ucieszyć ani tymi nadchodzącymi świętami, ani tym białym grudniem. Ale teraz, właśnie teraz, zapragnęła ją zanucić. Zaśpiewać tak głośno, by usłyszała to mama i babcia i ta tajemnicza staruszka z rynku w miasteczku. A przede wszystkim tatuś! Tatuś, który nareszcie wrócił z krainy Królowej Śniegu…


Radość idzie po śniegu, śnieg skrzypi cudownie
Radość podśpiewuje, zdąża lekkim krokiem
Niesie klucz w kieszonce, cieszy się ogromnie
Zaraz nam cichutko zapuka do okien

Doda oczom blasku, znajdzie furtkę w sercu
Kluczykiem otworzy - niezwykłym wzruszeniem
I tam się rozgości, jak przy ciepłym piecu
Nigdzie się nie śpiesząc, tutaj jej schronienie

Zapatrzy się w świece, w migotki lampeczek
Będzie nucić cicho w spokój otulona
A łzy diamentowe swym serdecznym deszczem
Ozdobią życzenia- najpiękniejsze słowa...*

* Powyższe opowiadanie zapisałam kilka lat temu na konkurs opowiadań świątecznych organizowany przez Magdalenę Kordel 


Drodzy czytelnicy tego bloga! Święta to nie zawsze i nie dla każdego tak piękny, spełniający najskrytsze marzenia czas jak dla Natalki z powyższej baśni. Wiele osób będzie je spędzać pośrod bólu, samotności, chorób, wzajemnych pretensji i kłótni oraz pełnych żalu wspomnień. Także i dla nas nie będą to radosne chwile. Pusty talerz na stole będzie miał w tym roku o wiele silniejszą wymowę...

Jednakże wiemy, mamy nadzieję, iż wciąż dużo jest dobra i prostej radości na świecie, dużo magicznych iskier, które potrafią nagle rozbłysnąć i ogrzać najbardziej nawet przemarznięte serca. Dlatego na nadchodzące święta życzymy sobie i Wam właśnie takich niespodzianych iskier, które osuszą migdałowe łzy i ześlą gwiazdkowy uśmiech!***

Olga i Cezary Jaworowie 

44 komentarze:

 1. Piękna, wzruszająca baśń! Dziękuję za życzenia, mam nadzieję, że zaznam mocy magicznych iskier.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przydałaby sie taka dobra wróżka co pomoże kiedy trzeba,prawda Basiu? A tak, to człowiek sam musi sobie jakos poradzić.Ale podobno od nas właśnie najwięcej zalezy, a więc i rozdmuchanie owych iskier...

   Usuń
 2. U mnie też pusty talerz będzie kłuć i ranić boleśnie i będą to święta może i radosne ale nie beztroskie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są takie chwile, kiedy wyraziściej sie wszystko czuje, kiedy bardziej boli...Na szczęście te chwile przemijają.I znajdujemy w końcu jakieś pocieszenia.A najbardziej chyba w bliskosci bliskich, którzy jeszcze są i zalezy im na nas...Krystynko, ściskam Cie z westchnieniem!

   Usuń
 3. Pusty talerz według dawnych wierzeń, jest dla duchów, dla tych co odeszli, u nas zawsze stoi. Oleńko baśń śliczna tak jak i Ty piękna i ciepła. ♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dotąd ten pusty talerz u mnie był głównie wyrazem tradycji, teraz jego znaczenie jest bardzo wyraziste i bolesne. Ale, jak pisze nizej Maksiuputkowa, tak to jest, że puste talerze są i będą. Każdego ten fakt prędzej czy później dopada. Trzeba szukać jakichś pocieszeń, zapomnien, nadziei na pogodzoną z tym co nieuchronne przyszłosć. Moze w baśniach, moze we wspomnieniach a moze w uściskach najbliższych?
   Dziękuję Ci Eluś, za serdecznosć Twoją i bliskosć! Wszystkiego dobrego Ci zycze!♥

   Usuń
 4. Puste talerze będą zawsze i wszędzie. Na pewnym etapie życia trudno jest się z tym pogodzić. Życzę wszystkim, aby ta piękna "Kolęda dla nieobecnych" Praisnera pomogła ukoić tęsknotę i wlała w Wasze serca nadzieję i pewność, że jest Miłość większa od tej, którą jako ludzie znamy.

  https://www.youtube.com/watch?v=ZpGC7zKq7lI

  A nadzieja znów wstąpi w nas.
  Nieobecnych pojawią sie cienie.
  Uwierzymy kolejny raz,
  W jeszcze jedno Boże Narodzenie.
  I choć przygasł świąteczny gwar,
  Bo zabrakło znów czyjegoś głosu,
  Przyjdź tu do nas i z nami trwaj,
  Wbrew tak zwanej ironii losu.

  Daj nam wiarę, że to ma sens.
  Że nie trzeba żałować przyjaciół.
  Że gdziekolwiek są - dobrze im jest,
  Bo są z nami choć w innej postaci.
  I przekonaj, że tak ma być,
  Że po głosach tych wciąż drży powietrze.
  Że odeszli po to by żyć,
  I tym razem będą żyć wiecznie

  Przyjdź na świat, by wyrównać rachunki strat,
  Żeby zająć wśród nas puste miejsce przy stole.
  Jeszcze raz pozwól cieszyć się dzieckiem w nas,
  I zapomnieć, że są puste miejsca przy stole.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzeba się w końcu będzie pogodzic z tym, co sie stało, z tym, co nas czeka.Puste talerze są i będą. U każdego. Czy ta większa miłosc a radę w tym roku złagodzic ból i osuszyć łzy? Jeszcze na to za wcześnie.Święta zawsze są czasem wzruszen a w tym roku bedize ich jeszcze wiecej...Na razie gotując obiad słucham kolęd Preisnera i oczy mi wilgotnieją, bo tyle to znowu budzi wspomnień...A ta przejmująca kolęda dla nieobecnych jest od lat moją ulubioną. Dziękuję Ci Iwonko za jej umieszczenie tutaj.Moze jej słowa komuś pomogą...♥

   Usuń
 5. Olgo, tylko TY tak potrafisz... naprawde powinnas zebrac te wszystkie Twoje opowiadania i wydac w formie ksiazki, szkoda marnowac taki talent.

  Dziekuje za zyczenia i Wam rowniez z calego serca zycze zdrowych i pogodnych Swiat. Wiem, ze bedzie ciezko, bo to pierwsze swieta bez Mamy ale Ty wiesz, ze ona bedzie z Wami ♥♥♥

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Marylko za zyczliwe słowa, ale jakoś przesłalam mysleć i marzyć o wydawaniu moich opowiadań. Sprawia mi radość mozność podzielenia sie nimi z Wami tutaj. I to mi wystarcza.Kiedyś chciałam cos wydać, żeby ucieszyć tym Mamę. Teraz dla mnie samej przestało to mieć znaczenie.
   Ściskam Cię przyjaźnie i duzo serdecznych mysli zasyłam Tobie i Twemu Wspaniałemu!♥♥♥

   Usuń
 6. Swieta przestaja byc piekne, kiedy stajemy sie najstarsi w rodzinie. Kiedy nie ma juz rodzicow, dziadkow, magii i cudownych wspomnien. Niby taka jest kolej rzeczy, tak byc musi, ale uplywajacy czas i odchodzacy najblizsi odzieraja kolejne swieta z radosci. Nie lubie swiat!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aniu! Cięzki jest w tym roku ten okres świateczny i dla mnie i dla Ciebie. Jakos przez to przejdziemy. Moze uda sie znaleźć jakąś drobną chociażby radosć. A jak nie, to przecież minie to wszystko szybko i przyjdą nowe dni, nowe sprawy...
   A wiesz, zdaje mi sie, że święta mogłyby odzyskać jeszcze dla Ciebie blask, gdybyś miała wnuki, gdybyś mogła im opowiadać o tym jak było, przekazywać tradycje, gdybyś mogła uczyć się od nich cieszenia prostymi sprawami. Może kiedys Twe córeczki Cię obdarzą jakowymś wnuczątkiem? A moze znajdziesz inną iskrę, której teraz nie widzisz...?
   Czas pokaże co tam nam szykuje, jakie dobre i złe niespodzianki trzyma w zanadrzu. A poza tym to nie ma przeciez obowiązku lubić świąt!:-)
   Anus ściskam Cię mocno!

   Usuń
 7. Piękna baśń ale dziś i ja mam zmartwienie moja mama od piątku leży w szpitalu na zapalenie płuc i ostrą niewydolność serca,mimo wszystko wszystkiego dobrego.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Baśń pisałam w innych, bardziej beztroskich czasach, kiedy święta kojarzyły mi sie pozytywnie...
   A dzisiaj sama widzisz jak jest Krysiu - zmartwienia, smutki i żale nie opuszczają nas, złe wiadomosci przychodza niezaleznie od tego czy jest czas świateczny, czy pieknie jest na dworze, czy brzydko. Życie daje nam wszystko, co jesteśmy w stanie znieść. Gdzieś kiedys wyczytałam taką mysl i próbuję sie tego trzymać.
   Przykro mi Krysiu, że takie zmartwienie masz teraz na sercu. Nie dosc, że choroba Twych oczu, to jeszcze teraz poważna choroba mamy...Trzymaj sie kochana i miej nadzieję, że będzie dobrze. Uściski serdeczne Ci zasyłam!***

   Usuń
 8. Piękny tytuł i baśń.
  Bardzo mi się podoba zdjęcie z księżycem. Życzę Wam baśniowych Świąt.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Ewo, że znalazłaś czas na przeczytanie basni. Cieszę się, że Ci się podoba baśń, jej tytuł i zdjęcie.
   Dziękujemy za zyczenia i Tobie również życzmy takich świat, jakie Ci się marzą!:-)

   Usuń
 9. Trzymam się no bo jak inaczej zycie idzie do przodu i trzeba się z nim zmierzyć, bardzo dziękuję za słowa otuchy i pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, trzeba mieć duzo siły w sobie i wiary w cokolwiek by iśc dalej by codziennie wygrywać małe i duże bitwy ze swymi słabosciami oraz z przeciwnościami losu.Ściskam Cię serdecznie, Krysiu!♥

   Usuń
 10. niech ten świąteczny czas będzie dla Was łaskawy. Niech razem z małym Jezusem przyjdzie otulenie, pocieszenie i poczucie bliskości z tymi, co choc już po drugiej stronie, to jednak zawsze blisko nas... a nawet bliżej... bo najgłębiej w sercu...
  Całujemy Was swiątecznie całą rodziną :*******

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekujemy Emko za to ciepło, szczerosć i serdeczną żarliwosc zawaartą w Twych zyczeniach. Dziękujemy i takze dobra w każdej postaci życzmy. Niech to dla Was będą piękne, spokojne świeta z Waszą małą Hanusią, z wszystkimi córeczkami obok. Macie teraz cudowny czas, gdy dzieci są z Wami, gdy są jeszcze dziećmi. Niech on trwa jak najdłużej!:-)***

   Usuń
 11. Wzruszająca historia :) Spokojnych Świąt :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Wietrzyku! I Tobie życzymy spokojnych, dajacych odpoczynek i dobro Świąt!:-)

   Usuń
 12. Hi !przeczytalam ;-)
  my pakujemy powolutku walizke mam nadzieje ze Clacton-on-Sea czeka na nas hi,hi
  A WIEC MOI DRODZY SPOKOJNYCH SWIAT -prosze spiewc kolendy ,a dodatkowy talerz to dla wedrowca -
  Gosia &Jan wszystkiego dobrego

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hi! Święta spędzicie nad morzem? Ale fajnie! Miejcie szczęsliwy, spokojny czas Gosiu i Janie!:-)
   Serdecznie dziękujemy za zyczenia i za tę trafną mysl o talerzu ,co to dla wędrowca być moze postawiony!
   Buziaki serdeczne zasyłamy!:-))

   Usuń
 13. Olu i Cezary zapomniałam złożyć Wam życzenia świąteczne,dużo zdrowia i spełnienia marzeń nawet tych najbardziej skrytych,serdeczne łapki dla calego zwierzyńca życzy trejtka ze swoją rodziną zwierzęcą też.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Krysiu droga! Serdecznie dziękujemy za Twoje zyczenia!:-) I Tobie także zyczymy wszystkiego dobrego. Uściski serdeczne ślemy i buziaki!:-)♥♥

   Usuń
 14. opowieść świąteczna pełna nadziei i ciepła. Wartosci rodzinne są ważne dla każdego.
  I ja zostawię moc zyczeń zdrowia i pogody ducha, sił do przezwyciężania trudności i wsparcie najbliższych.
  Pozdrawiam z uśmiechem A,

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziekuję Alis i za Twoje dzisiejsze słowa i za każde ciepłe słowo od Ciebie w minionym roku.Pozdrawiam i wszystkiego dobrego życze na teraz, na Świeta i na potem!:-)*

   Usuń
 15. Bądźcie szczęśliwi, pogodni i radośni. Niech Święta Noc zajaśnieje nad Waszymi sercami...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekujemy, Basieńko!Z wzajemnoscią! Niech dobro będzie z nami wszystkimi i wspiera nas w potrzebie!:-))

   Usuń
 16. Dla Was Najmilsi zdrowotności i spokojności, pomyślności i radości na świąteczne dni i na cały następny rok. Jako i dla siebie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy, Krystynko kochana! Zdrowia i Tobie, jako i wszelkiego dobra dla ducha i ciała. Ściskamy Cię oboje!:-)♥

   Usuń
 17. Dla Was obojga Spokojnych i zdrowych Świąt,i obyście zawsze tu byli.Do Siego Roku-:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziekujemy Ulko za pamięc i Twoje zyczenia!Niech te świeta i dni po nich to będzie dobry, spokojny czas dla nas wszystkich!:-)*

   Usuń
 18. Kochani, zdrowych i spokojnych Swiat. Niech ten czas bedzie magiczny i pelen radosci. Usciski (Leciwa)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękujemy Ci kochana Moniko za pamięc, zyczliwosć i dobre życzenia! Niech i dla Ciebie będzie to idany, miły duszy i ciału czas!:-))*

   Usuń
 19. zdrowych spokojnych Świąt dla Was i Waszej gromadki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękujemy za Twoje zyczenia i za zyczliwą pamięć, Elajo! Pozdrawiamy Cie serdecznie i pogodnych, spokojnych i zdrowych Świąt Ci zyczmy!:-))*

   Usuń
 20. Jaworkowie, wszystkiego dobrego Wam zycze Swiatecznie. Duzo zdrowia, spokoju w tym Swiatecznym okresie.
  Glaski dla czworonoznej ferajny:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Serdecznie dziękujemy Ci Ataner! Zwierzaczki też!:-)

   Usuń
 21. Olgo i Cezary, Wam i Waszym Bliskim z okazji świąt Bożego Narodzenia życzymy radości z narodzin Bożego Dziecięcia, wiary, że wszystko, co robicie ma sens, nadziei, że spełnią się Wasze plany i marzenia.
  Życzymy bliskości, wymarzonych prezentów, chwili dla siebie oraz zadumy w ciszy. Przeżywania dzisiejszego dnia tak pięknie, jak tylko można.
  Radosnych świąt Bożego Narodzenia! :)
  cudARTeńka i Tomek z bloga b aRT at home

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo to miłe z Waszej strony Arteńko i Tomku, ze pamiętaliscie o nas, że z Waszej strony płynie tyle zyczliwosci. Dziekujemy i również wszystkiego dobrego Wam zyczymy!:-)

   Usuń
 22. Wszystkiego dobrego i radości mimo wszystko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziekujemy, Łucjo i zasyłamy Ci serdeczne myśli już po Świętach!:-)*

   Usuń

Serdecznie dziękujemy za Wasze opinie i refleksje wyrażone w komentarzach!

Etykiety

apel apel o pomoc asymilacja Australia autoanaliza bajka bal ballada baśń Beksińscy Bieszczady blog blogi Cesarzowa Ki Cezary chleb choroba czarny bez czas czerwiec deszcz dobro dom drama drama koreańska drewno droga Dubiecko dzieciństwo ekologia erotyk fajka film fotografie głodówka gospodarstwo góry Góry Flindersa grudzień grzyby Gwiazdka historia historie wędrujące horror humor humoreska informacja inność internet Jacuś Jacuś. gospodarstwo Jacuś. lato jajka Jawornik Polski jesień kalina kangury kastracja koala kobieta koguty komputer komunikacja konfitury koniec świata konkurs kot koziołek kozy Kresy kryminał kuchnia kulinaria kury kwiaty las lato lipa lipiec lis listopad los ludzie łąka maciejka macierzyństwo malarstwo marzenie mgła miasteczko odnalezionych myśli Mikołaj miłość Misia młodość moda muzyka muzyka filmowa nadzieja nałóg natura Nowy Rok obyczaje ocean odchudzanie odpowiedzialność ogrody ogród opowiadanie opowiastka opowieść Orzeszkowa pamięć Panna Róża park pasja patriotyzm pies pieśni piosenka płot początek podróż poezja Pogórze Dynowskie polityka poprawność polityczna porady praca prawda prezent prośba przedwiośnie przemijanie przepis przetwory przeznaczenie przygoda przyjaźń przyroda psy psychologia recenzja refleksja relatywizm repatriacja reportaż Riverland rodzina rower rozmowa samotność sąsiedzi sens życia siano sierpień silna wola skróty słowa smutek South Australia spacer strych szczęście śmierć święta świt tajemnica tekst piosenki teksty piosenek tęsknota truskawki uczucia upał urodziny uśmiech wędrówki węgiel wieś wiosna wirus woda wolność wrażliwość wspomnienia wspomnienie wychowanie wypadki zabawa zaproszenie zdrowie zielononóżki zielononóżki kuropatwiane zima zupa Zuzia zwierzęta życie życzenia Żydzi