niedziela, 11 grudnia 2022

Migawki – przypominajki nr 2…

 

                                           dzisiejszy poranny widok z mojego zasypanego śniegiem okna


 

   Poniżej dwanaście migawek, najbardziej według mnie charakterystycznych, z czymś się mocno kojarzących zdjęć zrobionych w ubiegłym roku. Bardzo trudno było mi ograniczyć się tylko do 12 fotografii. Wymagało to odrzucenia wielu obrazków, równie bliskich sercu, równie zatrzymujących uwagę i wywołujących falę wspomnień. Ale ponieważ tak postanowiłam i sama sobie narzuciłam tę nieomalże kalendarzową formę, to mimo licznych pokus będę się jej trzymać. A dlaczego nadałam tym migawkom numer dwa? Ano dlatego, że w grudniu 2019 roku popełniłam już podobny post, dokonując wyboru najbardziej znaczących zdjęć z tamtego roku. Wymyśliłam sobie wówczas, że takie grudniowe, fotograficzne posty staną się cykliczne i co roku będę starać się podsumowywać w ten sposób mijające dwanaście miesięcy. Ale jak zwykle okazuje się, że założenia sobie a ich realizacja sobie. Przez dwa minione lata, które były niczym tornado dla świata i dla każdego z nas z osobna jakoś nie bardzo chciałam i potrafiłam wziąć się za przejrzenie zdjęć i stworzenie z nich czegoś w rodzaju wizualnego pamiętnika roku. I nadal nie jest to dla mnie łatwe, bo żeby popatrzeć na fotografie z 2022 r. musiałam zacząć od tych styczniowych, a te nieodmiennie budzą w sercu ból…Przejdę jednak przez to, bo życie toczy się dalej a każdy dzień, tydzień i miesiąc przynosi coś nowego i niepowtarzalnego dla tamtego czasu, coś, co warto sobie przypomnieć.

 

                                                                       Zuzia

   Styczeń. No tak. W styczniu odeszła od nas na zawsze ukochana, jedenastoletnia suczka Zuzia. Nie pierwszy to pies, z którym w moim pięćdziesięciokilkulenim życiu musiałam się pożegnać, ale pierwszy, którego odejście tak bardzo zabolało…Czemu? Pewnie dlatego, że jako mały, pocieszny szczeniaczek była z nami od samego początku, gdy tylko osiedliliśmy się w domku pod lasem. W znaczący sposób uosabiała naszą młodość, entuzjazm, nadzieję. Towarzyszyła nam we wszystkich naszych pracach, przedsięwzięciach, w spacerach, przejażdżkach rowerowych a nawet we wspólnym, nocnym odpoczynku, gdy bezwstydnie rozpychała się pozostawiając nam tylko skrawek wolnej przestrzeni na ogromnym, małżeńskim łożu.  Co dnia obserwowaliśmy jej zabawy, dorastanie, dojrzewanie, macierzyństwo, a w końcu starzenie i chorobę. Była dla nas ważna także i dlatego, że właściwie niewiele mając tu kontaktu z ludźmi, to właśnie z psami tworzymy zgraną, kochającą się rodzinę. Stąd to duże, wzajemne przywiązanie, stąd nadal nie w pełni zabliźniona rana…

 

                                                        Hipcia, Jacuś i Misia na lutowym spacerze

  Luty. Zima na całego, ale my wraz z psami cieszymy się tą wszechobecną bielą oraz typowymi w naszych okolicach dla tego miesiąca kolorowymi wschodami słońca. Po styczniowym przygnębieniu staramy się robić wszystko by odżyć. Wychodzimy na spacery, chłoniemy niewinne piękno otaczającej nas przyrody. Wprawdzie końcówka miesiąca wraz z początkiem wojny na Ukrainie diametralnie zmienia nasze nastroje, nie zmienia jednak przyzwyczajeń oraz rytmu dnia. Powtarzalne, zwyczajne rytuały uspokajają. Tak więc codziennie dokarmiam żytni kwas chlebowy i dogadzam naszym podniebieniom wypiekając przynajmniej raz w tygodniu pyszne, chrupiące i pachnące cudownie pieczywo…

 

                                                                   gaszenie pożaru

   Marzec. Zniknął śnieg z pól. Spod gęstwy suchych traw zaczęły przebijać się już młode, zielone roślinki. Wydawało się, że wiosna w pełni przejęła rządy. I pewnie dlatego co poniektórzy miejscowi rolnicy zdecydowali się na wypalanie pól. Pierwszy raz od kiedy tu zamieszkaliśmy z tak bliska widziałam ogromny pożar. Pożoga szybko przemieszczała się w naszą stronę. Był późny wieczór, ale my z Cezarym długo staliśmy przy oknie obserwując usiłowania strażaków by pokonać siłę ognia. Udało się, na szczęście się udało. Na drugi dzień spacerowałam wśród tlącego się jeszcze leciutko pogorzeliska, myśląc o tym, że człowiek nie zna dnia ani godziny, kiedy jego bezpieczny świat może zniknąć, spłonąć. Nie wiemy tego ani my jako ludzkość, ani niewinne żyjątka oraz rośliny usiłujące przetrwać pośród traw wszechświata…

 

                                                              zawilce ukazują się spod śniegu

   Kwiecień. Powrót zimy. Ale tylko na parę dni. Tylko po to by na dobre się pożegnać. Bo oto spod śniegu coraz śmielej wychylały się już kremowo żółte pąki zawilców. Oto słońce poczynało sobie coraz odważniej i w drugiej połowie miesiąca zrobiło się dokoła ciepło a na łąkach i po lasach młoda zieleń zaczęła odważnie przejmować rządy. Wieczorami żaby i ropuchy urządzały głośne koncerty swych upojnych arii na głosy. I nie dziwota, że z dnia na dzień w stawie, w ogromnych ilościach pojawił się galaretowaty skrzek a zaraz potem maleńkie kijanki. I nie dziwota, że zaraz nad wodą zaczęły latać miliony muszek, komarów, motyli i ważek. Krety pracowicie wybebeszały ziemię tworząc każdego dnia po kilka nowych kopców. Ptaki poczęły zasiedlać stare gniazda na jabłoniach oraz budować nowe. Z powodzeniem wykorzystywały do tego celu kłaczki sierści naszych psów, które ogarnęło wzmożone, wiosenne linienie. Para dzięciołów, wieloletnich tutejszych rezydentów śmigała w koronach grusz i stukała, pukała, ile wlezie powiększając ubiegłoroczne dziuple. Wszystko co żywe, pchało się do życia, do intensywnego działania.  Takoż i my z Cezarym ochoczo ruszyliśmy do wiosennych prac w ogrodzie. Zaczęliśmy od zrobienia kilku nowych płotków wokół warzywników i kwietników oraz pergoli dla róż. Potem można już było kopać, przesadzać, siać. Dawać początek nowemu życiu w jaworowym siedlisku…

 

                                                                 majowy ogród

   Maj. Rządzi ciepło i bujność wszelaka. Kolory liści, traw, kwiecia polnego i nieba zachwycają, dodają wigoru oraz ochoty do działania. Chce się być częścią natury, pracować, działać, tworzyć, upiększać. Chce się po prostu żyć pełnią życia. Zanurzać dłonie w pachnącej, wilgotnej ziemi. Podziwiać nowe pąki i kwiaty po każdej nocy ukazujące swą misterną, delikatną budowę, oraz niepowtarzalny kształt i zapach. Brodzić pośród tego niezmierzonego bogactwa przyrody. Chłonąć cud istnienia, który jest i będzie ponad zło dziejące się na świecie, ponad chaos i niepewność jutra…

 

                                                     sadzę pomidory

   Czerwiec. Ścinam na bardzo króciutko włosy, bo długie coraz bardziej przeszkadzają mi w pracy. Teraz niczym Piotruś Pan, lekka i wolna biegam za kosiarką spalinową, fruwam między grządkami i kwietnikami, fotografuję co tylko się da. Pielę  wczesnym rankiem albo późnym wieczorem. Za dnia upał staje się niemiłosierny. Sadzę własne sadzonki pomidorów. Dumna jestem z siebie, że tak wspaniale porosły, że jest ich tak dużo. W nieprzebranych ilościach owocują poziomki-samosiejki. Bezwstydnie opycham się nimi, odurzam ich zapachem i słodyczą. Kiszę owocujące wspaniale ogórki i cukinie. W chwilach odpoczynku z zapartym tchem wczytuję się we wspaniałą, trzytomową opowieść Paulliny Simons o skomplikowanej miłości dwojga Rosjan, Tatiany i Aleksandra ("Jeździec miedziany", "Tatiana i Aleksander". "Ogród letni"). Jestem z nimi w oblężonym w czasie II wojny światowej Leningradzie a potem już w USA, gdzie próbują odnaleźć się po wojennej zawierusze…Przenika się ze sobą świat książki i świat tego, co teraz dzieje się poza granicami naszego kraju. Zostaje myśl, że wszystko się wciąż powtarza, bo ludzie się nie zmieniają. A miłość i wojna zawsze kroczyły ze sobą i będą kroczyć w parze…

 


                                                        ogórkowy gąszcz

   Lipiec. Upał niemiłosierny i susza. Tylko wczesnym porankiem da się popracować na zewnątrz, pojechać do lasu po suche gałęzie. Nacieszyć się obfitością czerwonych i czarnych porzeczek, kwaskowatym smakiem agrestu i wiśni. Wieczorami konewką albo wężem ogrodowym podlewam co się da, ale staram się to robić oszczędnie, bo grozi nam brak wody w studni…W najgorszy czas chronimy się wraz z psami w budynku gospodarczym. Tam zawsze jest chłodno i przyjemnie. Można odpocząć od uczucia przebywania na rozgrzanej patelni. Ale ogrodu niestety, nie da się przenieść pod dach. Więdną poziomki i truskawki. Na dzikich bzach schną na wiór ich maleńkie, czarne owocki. Schną i opadają także niedojrzałe jeszcze śliwki. Żółknie i niknie trawa. Jednak różom, lwim paszczom, malwom, hibiskusom i łubinom ten gorąc zdaje się jeszcze nie przeszkadzać. Kwitną i pachną oszałamiająco. Także po raz pierwszy posadzonym tego roku liliom wydaje się być dobrze we wszechogarniającym ukropie. Pszczoły i osy zdają się być jednak podrażnione i zmęczone tą wysoką temperaturą. Jedna z nich w chwili gdy pochylam się między krzaczkami ogórków żądli mnie ni z tego ni z owego i przekonuję się, że niestety jestem na ich jad mocno uczulona. Omal nie dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego. Znowu przychodzi myśl, jak wszystko jest niepewne, nieprzewidywalne i że nie znamy dnia ani godziny…  

 

                                                   drewno z naszego lasku

   Sierpień. Nadal gorąco i sucho.  Jednak my nadal gromadzimy drewno na zimę. Jeździmy po nie do naszego lasku. Kupujemy też go sporo znajdując w Internecie w miarę ciekawą ofertę. Mnóstwo potem z tym cięcia, rąbania, łupania, rozwożenia na taczkach. Wiadomo przecież, że choćby gorące lato zdawało się trwać w nieskończoność, to za parę miesięcy trzeba będzie chronić się w domu przed dojmującym zimnem i mieć wówczas czym karmić nasze dwa żarłoczne piece. A póki co zaczynają obficie dojrzewać sierpniowe pomidory. Pałaszujemy je na surowo. Pakuję je do słoików w postaci soków, przecierów, sosów albo suszonych połówek zalanych pachnącą ziołami oliwą… Róże i lilie bez opamiętania nadal kwitną. Na łąkach mnóstwo jasnofioletowej wierzbownicy i ciemnoróżowych bujnych kłosów traw. Lipa nie mogąc w tym upale wykarmić liści zaczyna je gubić tak, jak zwykle gubi je dopiero w październiku i listopadzie. Przyroda jak na zmiłowanie czeka na deszcz. Wdzięczna za każdą krople rosy ożywa o porankach, ale w południe znowu smętnie zwiesza głowę…Pojawia się pragnienie rychłego nadejścia chłodnej, ożywczej, obfitującej w deszcze jesieni…

 

                                                         lwie paszcze

   Wrzesień. Misia paskudnie kaleczy się w łapkę. Ma tak głęboką ranę, że wymaga ona szycia.  Martwię się o nią, ale nasza biała Misiunia jest jeszcze młodym psem, zatem bardzo szybko dochodzi do siebie. To na szczęście tylko zwykła rana a nie paskudny nowotwór, jak w przypadku jej mamy Zuzi… Nareszcie zmienia się pogoda. Pojawiają się chłodne, deszczowe dni. Dla wielu wyschniętych na pieprz roślin, to już niestety za późno, ale wielu innym te wrześniowe opady ratują życie. I znowu pojawia się myśl, że tak to właśnie w życiu jest. Nie wszystko i nie wszystkich da się uratować. Bo nie wszystko zależy od nas. Rządzi nami los albo ślepy przypadek. I nigdy nie wiadomo, na kogo tym razem wypadnie…A tymczasem w ogrodzie owocują obficie późne maliny i fioletowe winogrona. Czerwienią się aksamitne w dotyku lwie paszcze. Życie nadal ukazuje swoje piękno i swój smak…

 

                                                    jesienne Pogórze Dynowskie

   Październik. W ogrodzie dojrzewają jabłka i gruszki. Kwitną astry marcinki a wokół nich uwijają się kolorowe motyle. W lasach coraz więcej grzybów. Jakaż to radość móc znajdować dorodne, wielkie prawdziwki albo schowane pod modrzewiami maślaki. I wspaniale jest nieśpiesznie pojeździć po ubranych w jesienne barwy okolicach żeby zobaczyć jak San toczy powoli swe ciemnoniebieskie wody, by odnaleźć nieznane jeszcze miejsca, pozachwycać się rozległymi panoramami odległych lasów, pól i wzgórz. A wszystko to pod nieskończonym, pełnym malowniczych obłoków niebem. Spokojnym, na szczęście,  niebem Pogórza…

 

                                                             oszroniony, listopadowy świat

   Listopad. Początek miesiąca nadzwyczaj ciepły i pogodny, ale znowu krzywda spotyka naszą kochaną Misię. Tym razem przez niepozornego kleszcza, który ukąsiwszy ją zaraża babeszjozą. I znów udaje się ją wykurować, ale co się biedula nacierpi, to się nacierpi…Wieści ze świata nadal niewesołe, ale przynajmniej pojawia się pierwszy szron a zaraz potem i pierwszy śnieg na Pogórzu. Jeszcze delikatny i nieśmiały, ale od razu rzeczywistość staje się inna. Ta biel przynosi ze sobą jakąś delikatną nadzieję. Jakby otwierało się nową, pachnącą jeszcze świeżością książkę. Drwale, którzy przez ponad miesiąc hałasowali w pobliskim lesie, bez opamiętania ścinając tam co się da nareszcie skończyli swoją robotę. A odrzutowiec wojskowy, który ni z tego ni z owego pojawił się na naszym niebie i zatrwożył serca więcej się tu nie pojawił. Znowu zrobiło się u nas cicho i spokojnie…

 

                                                                      grudniowa zima

   Grudzień. Po kilku szaroburych dniach odwilży znowu nastała prawdziwa, sroga zima. Zamieć wraz z siostrą zawieją tańczą po polach i drogach. Sypią bielą w oczy, w nos, za kołnierz. Śnieg wdziera się do domu przy każdym otwarciu drzwi na ganku. W ruch musi iść szufla do odśnieżania, ale choćby się nie wiem jak posprzątało, to po chwili nie ma śladu tego sprzątania (jednak samo odśnieżanie sprawia na razie dużą frajdę, buzują od tego endorfiny, że hej!:-). Psy brodzą w głębokich zaspach, zapadają się, ryją nosami tunele a śnieżyca w trymiga zasypuje ich ślady. W chwili, gdy kończę pisać ten tekst pada tak mocno, że brodzi się w śniegu aż po uda. Żaden samochód w taką pogodę stąd nie wyjedzie. Ma się wrażenie całkowitego odcięcia od świata. Ale na szczęście zapasy mamy zrobione. I wcale nie musimy się stąd ruszać. A gdyby nie to, że trzeba odśnieżyć, popiół wynieść, przynieść z drewutni do domu drewna na opał, to pewnie byśmy w takie dni z domu nie wychodzili a tylko w pobliżu pieca siedzieli i gorący krupnik popijali…Trwa zwyczajne, zimowe życie…

 

  

28 komentarzy:

  1. Świetny pomysł na takie przypominajki. Każde zdjęcie przywołuje jakieś wspomnienia, albo miłe, albo te mniej miłe, ale też bardzo istotne w naszym życiu.
    U nas zima na całego, sypie śniegiem bez chwili przerwy, całą noc i cały dzień, nie nadążamy z odśnieżaniem, już są półmetrowe zaspy.
    Ściskam serdecznie, Agness:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Chciałabym co roku robic takie posty przypominajkowe. Dzięki temu mozna na nowo przezyc tamte niby niedawne, ale jednak oddalające sie wciąż chwile.
      Uch! Zima na całego! Też nie nadażąm z odśnieżaniem, ale nie narzekam, bo lubię odśnieżać.To wspaniała gimnastyka zimowa!:-)
      Pozdrawiam Cię serdeczne, Agness!:-)

      Usuń
  2. Całkiem ciekawe zestawienie wszystkich 12 miesięcy. I od razu widać jak wiele się podczas niego działo. Planuję zrobić podobne pod koniec roku. Pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Roboty jest sporo z wyborem dwunastu fotografii i z odrzuceniem wielu, które wydaja sie ważne.Ale jednak warto sie o takiego przypominajkowego, fotograficznego posta pokusić.
      Pozdrawiam Cię serdecznie, Karolino!:-)

      Usuń
  3. Wspaniały pomysł! Ja wprawdzie staram się na początku stycznia podsumować przeszły rok ale taki rygor, jedno zdjęcie z miesiąca chyba przekracza moje możliwości. Ale fajnie się wspomina to co minęło, nawet te przykre to już przeszłość. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No, rzeczywiscie jest to spory rogor by ograniczyć sie tylko do dwunastu miesięcy, ale czego sie nie pokaże, to sie w tekście dopowie i już!:-)
      Pozdrawiam Cie serdecznie, Krystynko!:-)

      Usuń
  4. Ładnie to wszystko wygląda, ciekawy pomysł na sporządzenie takiego wpisu.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jest tyle tych fotografii w komputerze i tyle wspomnień, że warto to jakos wykorzystać razem.
      Pozdrawiam Cie serdecznie, Jael!:-)

      Usuń
  5. Świetny pomysł Oleńko, każdy z nas mógłby usnuć taką osobistą opowieść. Postrzeganie świata i wydarzeń jest tak różne u każdego z nas. Zmobilizowałaś mnie i chyba dziś już opublikuję dawno przygotowany Rok Polski.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, Basiu. Każdy z nas mógłby stworzyć taką własną opowieść o mijającym roku. I każda byłaby inna, ciekawa, inspirująca i wzruszająca.
      Pozdrawiam Cię ciepło!:-)

      Usuń
  6. Spodobał mi się ten sposób podsumowania roku. Czytając ten wpis, przy każdym miesiącu zastanawiałam się
    jak mijały dni u mnie. do jednego wniosku doszłam, że tak jak początek roku był u nas właściwie bez śniegu,
    tak i teraz warstwa śniegu mierzona w milimetrach kiedy Was zasypuje. Jedynie upał i susza była podobna.
    A wydawałoby się, że nasz kraj nie jest znowu tak rozległy, ale tak jakby Wisła dzieli nas pod względem pogody.
    Teraz widzę jakie piękne strony są u Was, te kilka zdjęć trafnie dobrane. szczególnie spodobały mi się klimaty wiosenne w Waszym ogrodzie, jak również jesienne Pogórze Dynowskie. Uroda Zuzi i pozostałej trójki niesfornych
    członków psiej rodzinki. Rok był zapewne trudny, jednak obfitował i w spokojniejsze i radośniejsze chwile. A co przyniesie kolejny zobaczymy. Trzymajcie się cieplutko i bądźcie szczęśliwi.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Wschód Polski i południe (a my mieszkamy na południowym wschodzie) to zawsze najbardziej snieżne i chłodne a przy tym piękne miejsca naszego kraju. Ale i ciepłe miesiace są tu urokliwe. Byleby nie było za ciepło, jak w czasie ostatniego lata. Zdecydowanie wolę mroźną zimę, niz upalne lato.I pieski też wolą, choć jak jest za dużo śniegu, to szybko chcą wracać do domu. Największą miłośniczką zimy była nasza Zuzieńka...
      Może też pokusisz się u siebie o stworzenie takiego posta wspominkowego?
      Pozdrawiamy Cię serdecznie, Olu!:-)

      Usuń
  7. I ja uważam, że bardzo fajny sposób na utrwalenie mijającego roku :) Obrazów, emocji, myśli, zdarzeń...Życie płynie Ola. I dobrze :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Przygotowanie zdjec do tego posta i poukładanie sobie wszystkiego w głowie zajęło mi parę dni, ale myślę, że nie był to czas zmarnowany. A zycie płynie, tak. A śnieg pada, pada, pada...Ach, Aniu! W taki biały czas chce mi się świątecznych piosenek posłuchać!:-))

      Usuń
  8. Hi !! lub moze hol hol !!gladko przeslismy ten rok nie liczac malych potkniec ale ogolnie zyczymy wszystkim i sobie spokoju !SPOKOJNYCH SWIAT oraz DOBREGO NOWEGO ROKU jestem z wami juz tyle lat i zostaje jak dlugo sie da !przesylam piosenke wzasadzie cover jestem dalej pd wrazeniem Koreanskich filmow ,piosenkarzy oraz kuchni .Sciskamu lapki do nastepnego https://www.youtube.com/watch?v=wXw6L_oJf1s&list=RDwXw6L_oJf1s&index=1

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę sie Gosiu, że jesteś z nami juz tyle lat. Widzisz, nawet nie musisz sie podpisywać a ja z miejsca rozpoznaję Twój niepowtarzalny styl pisania!:-)
      Też od czasu "Cesarzowej Ki" lubie koreańska kuchnie, filmy i piosenki. Zaraz posłucham sobie polecanej przez Ciebie piosenki. Dzięki za jej przesłanie i za piękne zyczenia świąteczne. Wszystkiego dobrego dla Ciebie i Twego męza. Serdeczne uściski zasyłamy oboje!:-))

      Usuń
    2. Aha rzeczywiscie nie podpisalam sie to moj mistake,tak pisze po Polsku a mysle po tutejszemu moze dlatego ! pozdrawiam mocno p.Gosia

      Usuń
    3. Ok, Gosiu! Wszystko rozumiem i mocno Cię pozdrawiam z zasypanego śniegiem domku pod lasem!:-))

      Usuń
  9. Niesamowity we wspomnienia kalendarz i niesamowicie ciekawy!
    To kolejna zaleta bloga, jeśli nie pisze się pamiętnika piórem:-)
    Ten majowy ogród skradł moje serce, jak obrazy impresjonistów:-)
    jotka

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, Jotko. Prowadzenie bloga ułatwia wiele rzeczy. Pobudza do pisania, do fotografowania. Do uważniejszego patrzenai na rzeczywistość. Jest wirtualnym pamiętnikiem, wiec na jego potrzeby robi sie mnóstwo zdjeć, ale tylko małą część z nich sie publikuje.A kolorowy, majowy ogród wydaje się teraz tym piękniejszy, gdy na zewnątrz dominuje biel zimowa, szarość nieba, czerń nagich gałęzi drzew. Niesamowite, że w ciagu roku tak zmieniają sie dekoracje w ogrodzie.
      Pozdrawiam Cie ciepło!:-)

      Usuń
  10. Olu, jak sie ciesze, ze ty wciaz piszesz :) Tak mnie dzis naszlo w dalekich stronach, zeby poszukac znow twoich historii. Czytam sobie po malu wstecz, cieplo mi sie robi na sercu i usmiecham sie do Was i waszej czeredy pluszowych stworzen. :**

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. A ja sie bardzo cieszę Oszko, że tu zajrzałaś, że pamiętasz o mnie,że sie odezwałaś.
      Tak, wszystko sie na swiecie zmienia a ja nadal piszę bloga (to już ponad 10 lat blogowania! Ileż sie działo przez ten czas! Ile wspomnień, takze z czasów, gdy mieszkałaś blisko nas) Wiesz, często mi sie nie chce pisać, ale potem przekonuję sie, że warto to robic - i dla siebie i dla zaprzyjaźnionych, odwiedzających to miejsce osób.
      Uśmiechamy sie do Ciebie oboje i przesyłamy duzo życzliwych mysli. A pieski słodko śpia i chrapią na legowiskach obok. A za oknem zima na całego!:-)♥

      Usuń
  11. Smutek przeplata się z nadzieją, praca nadaje sens mijającym porom roku, wysiłek, nagroda, odpoczynek, to wszystko składa się na szczęśliwe życie. Miło mi było towarzyszyć Wam we wszystkich porach roku, bo bardzo lubie podglądać co się u Was dzieje. gród, las i radosne psy jawią się jak najmilsza oaza, którą by się chciało zobaczyć i uściskać właścicieli. Przebiegłam myślami przez swoje miesiące i uśmiecham się z wdzięcznością, żyję jak chcę. Olu, życzę Wam jak najmniej smutków w przyszłym roku, żebyś mogła z uśmiechem zapisać kolejne wspomnienia z udanego życia. Sciskam serdecznie:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Idealnie to ujęłaś, Marylko. Tak, smutek przeplata sie z nadzieją. Taki tort życia, który oby długo jeszcze dane nam było kroić i smakować. Niechaj trwa to.proste, zwyczajne zycie, gdzie najważniejsze znaczenie ma miłość, spokój, bliskosć natury.
      Uśmiecham się czytajac, że żyjesz tak, jak chcesz. Myśle, że niewiele osób mogłoby cos takiego powiedzieć. Niewiele jest zadowolonych do końca ze swego życia. Przeważnie wciaz sie za czymś tęskni, czegoś brakuje, czegoś sie nie zauważa, choć warte to jest zauważenia...
      Ściskam cię mocno i serdecznie, za piękne zyczenia dziękuję i Tobie też życzę być mogła nadal i for ever żyć właśnie tak, jak chcesz życ!:-)*

      Usuń
  12. Ale super pomysł , taki pełen obrazów i emocji przegląd roku...Niech Wam się darzy Olu na te święta a także oczywiście po.....:):)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, droga Pati! Tobie również życzymy wszystkiego dobrego na teraz, na Święta i na potem!:-)*

      Usuń
  13. Życzymy Wam bogactwa wspólnych radosnych przeżyć jako materiału do następnych fotorelacji, a jeśli pojawią się inne, to niech służą tylko hartowaniu i uwznioślaniu ducha. Pozdrawiamy bardzo serdecznie z odwyku od internetu:).

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak myślałam o Was dziewczyny drogie, że sobie od Internetu odpoczywacie. Ja też byłam na ponad miesięcznym odwyku i dobrze mi to zrobiło!:-)
      Dziękujemy za Waszą pamięc i piękne życzenia. Tak, okazji do robienia nowych fotografii tutaj nie brakuje Tutejszy świat daleki od zgiełku i pośpiechu trwa i oby trwał jak najdłużej
      Zasyłam Wam serdeczne myśli i gorące życzenia zdrowia, spokoju oraz uśmiechu!:-))♥

      Usuń

Serdecznie dziękujemy za Wasze opinie i refleksje!

Etykiety

Aborygeni afirmacja życia agrest apel apel o pomoc asymilacja Australia autoanaliza bajka bal ballada baśń Beksińscy Bieszczady blackout bliskość blog blogi bór cenzura Cesarzowa Ki Cezary chleb choroba ciastka czarny bez czas czerwiec człowieczeństwo człowiek czułość Dersu Uzała deszcz dieta dobro dom dorosłość drama drama koreańska drewno droga drzewa trawiaste Dubiecko Dwernik Kamień dwudziestolecie międzywojenne dystopia dzieciństwo dzikie bzy ekologia elektryczność erotyk eutanazja fajka fantazja film flash mob fotografie fotoreportaż glebogryzarka głodówka głód gospodarstwo goście góry Góry Flindersa grass tree grill grudzień grzyby Gwiazdka historia historie wędrujące horror humor humoreska idealizm ideologia II wojna światowa informacja inność inspiracja internet jabłka Jacuś Jacuś. gospodarstwo Jacuś. lato jajka Jane Eyre Jawornik Polski jesień jesień życia kalina Kanada kanały kangury kastracja kiełbasa klimat klimatyzm koala kobieta koguty kolędy komputer komunikacja konfitury konflikt koniec świata konkurs konstrukcja kosmos kot koziołek kozy Kraków Kresy kryminał kryzys książka kuchnia kulinaria kury kwiaty kwiecień las lato legenda lektura lęk lipa lipiec lis listopad literatura los ludzie luty łąka maciejka macierzyństwo magia maj malarstwo maliny mantry marzenie maska metafora mgła miasteczko odnalezionych myśli Michael Jackson Mikołaj miłość Misia mit młodość moda mróz mróż muzyka muzyka filmowa nadzieja nalewki nałóg natura niebezpieczeństwo niezapominajki noc nowoczesność Nowy Rok obyczaje ocean odchudzanie odpowiedzialność odrodzenie ogrody ogród ojczyzna opowiadanie opowiastka opowieść Orzeszkowa osa Osiecka owoce pamięć pandemia Panna Róża park pasja patriotyzm pejzaż pierniki pies pieski pieśni pieśń piękno piosenka piosenki pisanie płot początek podróż poezja pogoda Pogórze Dynowskie polityka Polska pomidory pomysł poprawność polityczna porady postęp pożar praca prawda prezent protest protesty przedwiośnie przedzimie przemijanie Przemyśl przepis przetrwanie przetwory przeznaczenie przygoda przyjaźń przyroda psy psychologia ptaki radość recenzja refleksja relatywizm remont repatriacja reportaż rezerwat Riverland rodzina rok rośliny rower rozmowa rozrywka rozum rymowanka rzeka samotność San sarny sąsiedzi sens życia siano sierpień silna wola siła skróty słońce słowa słowa piosenki słowianie smutek solidarność South Australia spacer spiżarnia spokój spontaniczność spotkanie stado starość strych susza susza. upał szadź szczerość szczęście szerszeń śmiech śmierć śnieg świat święta świt tajemnica tekst piosenki teksty piosenek tęsknota tragikomedia trauma truskawki uczucia Ukraina upał urodziny uśmiech warzywnik wędrówka wędrówki węgiel wiatr wierność wiersz wierszyk wieś wigilia Wilsons Promontory wino wiosna wiosnaekologia wirus woda wojna wolność Wołyń wrażliwość wrotycz wrzesień wschód słońca wspomnienia wspomnienie współczesność Wszechświat wychowanie wycieczka wypadki wypalanie traw zabawa zabawa blogowa zachód słońca zapasy zaproszenie zbiory zdjęcia zdrowie zielarstwo zielononóżki zielononóżki kuropatwiane zima zioła zmiany zupa Zuzia zwierzęta zwyczaje żart życie życzenia Żydzi żywokost