piątek, 24 września 2021

Spontaniczność…

 



 

   Taka scena: Krakowski rynek pewnego pogodnego, wrześniowego dnia. Kwiaciarka układa bukiet i uśmiecha się do przechodniów. Ludzie karmią gołębie. Młodzież zajadając lody w rożkach obsiada pomnik Mickiewicza a dzieciaki beztrosko ganiają się wokół niego. Jeszcze inni siedzą w kawiarnianych ogródkach i popijając zimne napoje rozmawiają ze sobą. Turyści wędrują wzdłuż Sukiennic i pod ich arkadami. Inni nie patrząc na boki biegną ku swoim pilnym, codziennym sprawom. Ich twarze wydają się nieobecne, zatroskane, dziwnie do siebie podobne. Nie zwracają uwagi na urodę skąpanego w słońcu rynku. Dawno przecież już im się  on opatrzył. Mają wszak ważniejsze rzeczy na głowie, których nikt za nich nie zrobi. Trwa zwyczajny dzień. Każdy ma do odegrania swoją własną, przewidywalną rolę.  Działa niczym trybik potężnej acz niewidzialnej machiny albo jak postać w jakiejś grze, której scenariusz ktoś dawno temu napisał. I nic nie zapowiada aby zaraz miało się to zmienić. Jednak nagle staje się coś, co na chwilę zmienia wszystko.

   Oto pewien długowłosy, odziany w wystrzępione dżinsy chłopak wbiegłszy na balkon Sukiennic zaczyna nawoływać coś głośno i śpiewnie a przy tym zachęcająco i zaczepnie. Jego głos sprawia, że pojedynczy ludzie na rynku zaczynają zatrzymywać się w swym biegu, w upartym truchtaniu zwyczajnej codzienności. Z każdą chwilą gromadzi ich się coraz więcej. Zadzierają głowy. Z zaskoczeniem i ciekawością spoglądają w stronę, z której dobiega  ten wyrazisty, chyba skądś znany im, nawołujący głos. Tymczasem stojący na balkonie młodzieniec uśmiecha się do zgromadzonych poniżej a potem zaczyna śpiewać. A zespół muzyczny stojący u podnóża Sukiennic grać. I wszystko staje się jasne. Wiadomo już kim jest ów młody śpiewak a większość osób bez trudu rozpoznaje śpiewany przez niego utwór. A pozytywne zaskoczenie oraz oczekiwanie na ciąg dalszy performance’u staje się tym większe, gdy młody człowiek zbiega na dół i wmieszawszy się w ludzką ciżbę kontynuuje rozpoczętą przed chwilą pieśń. Co więcej, niedługo potem niektórzy ludzie zaczynają się do jego śpiewu przyłączać. Najpierw są to członkowie towarzyszącego mu zespołu. Mają mikrofony. A ich głosy brzmią dźwięcznie i melodyjnie. Wyglądają jednak zupełnie przeciętnie. Jeszcze chwilę temu, nie dałoby się rozróżnić ani wytypować, który z nich zdecyduje się na publiczny występ. Zgromadzony wokół nich tłum gapiów także zaczyna śpiewać i podrygiwać rytmicznie. Uśmiechać się do siebie. Odważnie występować przed szereg i dołączać do profesjonalnych chórzystów. Refren znanej piosenki niesie się po rynku coraz głośniej, bo coraz więcej przechodniów zaczyna podejmować śpiew albo chociaż nucić znany im motyw muzyczny. Nic to, że piosenka jest po angielsku. Melodię i pojedyncze słowa znają prawie wszyscy, ponieważ to jeden z bardziej sławnych, światowych przebojów. A jego popularność chyba tylko będzie rosła, jako i historia życia jego autora i najlepszego jak dotąd wykonawcy, którym był Freddie Mercury,  który gdyby żył, to obchodziłby w tenże piękny, wrześniowy dzień swoje urodziny.

 


   Nie chcę tu jednak pisać o wokaliście zespołu Queen (choć oczywiście F.Mercury ze wszech miar zasługuje na zainteresowanie i hołdy dla jego talentu). Wyobrażam sobie bowiem, że impulsem do podobnego poruszenia oraz gromadnego śpiewu na krakowskim rynku mogłoby być wiele innych piosenek. Musiałyby być to utwory dobrze wszystkim znane, budzące pozytywne skojarzenia, poruszające emocje i ożywiające przyprószone siwizną codzienności wiecznie młode serca. Nie chcę też tu wychwalać Michała Szpaka, owego młodego, wyjątkowo uzdolnionego wokalnie wykonawcy oraz inicjatora owego wrześniowego, wspólnego śpiewu na krakowskim rynku. Nie  osoby autorów piosenek oraz ich wykonawców są bowiem w centrum mojego zainteresowania, ale fascynujące zjawisko publicznych, spontanicznych, radosnych występów zupełnie przeciętnych przed momentem ludzi, zajętych swoimi sprawami oraz odtwarzaniem zwyczajnych dla siebie ról. Coraz mniej bowiem moim zdaniem na świecie pogodnej spontaniczności, umiejętności zapomnienia o zewnętrznych albo wewnętrznych ograniczeniach, wyzbycia się leku przed krytycznym osądem innych, prostej i zaraźliwej radości życia okazywanej pośród innych ludzi, równie swobodnie ją przejawiających.

 


   Takie uliczne, na poły spontaniczne na poły wykreowane występy zdarzają się na świecie dość często. Znane są pod nazwą „flash mob”, co jak oznajmia Wikipedia „oznacza określenie, którym przyjęło się nazywać sztuczny tłum ludzi gromadzących się niespodziewanie w miejscu publicznym w celu przeprowadzenia krótkotrwałego zdarzenia, zazwyczaj zaskakującego dla przypadkowych świadków.” Zainteresowana tym zjawiskiem od kilku tygodni oglądam na YT najpopularniejsze w Internecie flash moby.  Oglądam je ze wzruszeniem, z rozbudzoną nagle tęsknotą za takim wspólnym z innymi radosnym przeżywaniem czegoś, za zapomnieniem o zmorach i dokuczliwościach spętanego przez pandemiczną propagandę świata, a w końcu i za samą sobą z czasów, gdy byłam młoda i pełna ufności w to, że życie przyniesie jeszcze dużo cudownych niespodzianek a ludzie są na ogół dobrzy i wzajem dla siebie przyjaźni, no  i że do tego o wiele więcej ich łączy niż dzieli.

 


   Czy gdybym miała możliwość być wówczas na krakowskim rynku i przyłączyć się do wspólnego śpiewu przypadkowych przechodniów zrobiłabym to? Tak, sądzę, że tak! I żałuję, że mnie tam nie było. Ale dzięki możliwości zobaczenia tego krakowskiego flash mobu w Internecie zdołałam odczuć chociaż namiastkę tej radości. Połączyć się wirtualnie ze zgromadzonymi tam ludźmi i pozwolić płynąć przez policzki uwolnionym nagle łzom oraz krążyć po żyłach tętniącej radośnie krwi. Niemal co dnia podziwiam w Internecie tego typu występy muzyków, tancerzy i zespołów muzycznych oraz przyłączających się do nich spontanicznie zwykłych ludzi. Gdzieś tam ożywiają ich i wyrywają z machiny codziennych spraw utwory Abby, gdzieś tam Beatlesów albo Ravela, piosenki ze znanych filmów muzycznych a jeszcze gdzieś pobudza do ulicznego tańca znana wszystkim Zorba. I patrzę, nucę, tańczę, odrywam się od tego co tu i teraz, dając się ponieść melodii…Ja tu, oni tam: na ulicach Krakowa, Ottawy, Melbourne, na schodach opery w Sydney, na dworcu w Antwerpii albo w rosyjskim supermarkecie. My wszyscy jakże przez tę chwilę bliscy sobie, choć zupełnie nie znani i nigdy nie mający się osobiście poznać ludzie. Są to na ogół filmiki dokumentujące zdarzenia sprzed kilku czy nawet kilkunastu lat. Wtedy bowiem żyło się inaczej niż teraz. Nikt nie nakazywał ludziom aby zostali w domach, aby nie zbliżali się do siebie, aby odgradzali się od siebie maskami i przyłbicami. Nikt nie uniemożliwiał zobaczenia wzajemnie swoich min, uśmiechów,  swobodnych reakcji. Więcej było między ludźmi ufności, wolności i swobody. Więcej szczerości, otwartości i spontaniczności. I zdawało się, że taki stan rzeczy jest i będzie zawsze czymś trwałym, czymś absolutnie niepodważalnym. Jednak od niemal już dwóch lat świat ogarnęła ponura, orwellowska rzeczywistość, gdzie wszyscy i wszystko jest poddane kontroli, regulacji, krytyce oraz cenzurze. I niestety nic nie zapowiada, aby szybko miało to zakończyć. A życie płynie…

 


   A czy w ogóle łatwo być spontanicznym? Myślę, że coraz trudniej to osiągnąć. Bo poza zewnętrzną swobodą potrzeba do tego przecież jakiejś pewności siebie, trochę pozytywnej samooceny, umiejętności i chęci wyjścia poza sztucznie narzucone sobie ograniczenia  i nawyki oraz przynajmniej odrobiny ekstrawertyzmu. Spontaniczność to tęsknota za wewnętrznym dzieckiem i przemożna chęć jego ożywienia w sobie oraz uzewnętrznienia w ufności, że inni odczuwają podobnie. Tymczasem z latami u człowieka coraz więcej skostnienia, asekurantyzmu, chęci bezpiecznego wtopienia się w tłum i stania się w nim zupełnie niewidzialnym.  Byleby nikt nas nie niepokoił i dał normalnie przeżyć kolejny dzień. Byleby nie dostrzegła nas wszechwładna macka opresyjnego systemu i nie zaburzyła nam codzienności.

 


   A co jeśli nasza spontaniczność zostanie przez innych źle odebrana? Jeśli ktoś złośliwie nas oceni, wyśmieje, odrzuci, podetnie skrzydła? Czy taka gorzka nauka ma oznaczać, że nie wolno nam być sobą? Że powinniśmy się upodobnić do innych?  Moim zdaniem wręcz przeciwnie. Bo to chyba nie my, potrafiący okazywać spontanicznie swoje pozytywne emocje mamy ze sobą problem, ale ci, którzy tego nie potrafią, którzy by może nawet chcieli, ale wychowanie, źli ludzie na ich drodze czy inne nieprzyjemne okoliczności skutecznie ich tej umiejętności pozbawiły, wtłoczyły w sztywny, ale dający uczucie bezpiecznej mimikry skafanderek cynizmu, obojętności, utrzymywanego za wszelką cenę dystansu. I dlatego wygodniej im wyśmiewać inność, szydzić z naiwnej ich zdaniem chęci spontanicznej zabawy i wspólnego jej przeżywania. Odgradzać się i wywyższać ponad naiwnych maluczkich. A w duszy tymczasem cierpieć z powodu swego kalectwa tej dławiącej niemożności, z powodu bólu, który nie daje się odegnać, przezwyciężyć.

 


   Opowiem Wam o pewnym zdarzeniu, które powinno mnie skutecznie oduczyć raz na zawsze wszelkiej spontaniczności, powinno nauczyć niechęci do ludzi i niewierzenia w żadne, najbardziej szczytne hasła. Powinno, ale nie oduczyło, czego dowodem niech będzie chociażby moja świąteczna opowieść sprzed kilku lat ( https://wewanderers.blogspot.com/2017/12/pogorzańska-opowiesc-swiateczna )

   Przykre zdarzenie, o którym chcę Wam opowiedzieć miało miejsce w mojej wczesnej, nastoletniej młodości. W połowie lat osiemdziesiątych, w imię jakiejś szczytnej idei młodzi ludzie w wielu miejscach Polski tworzyli łańcuchy czystych serc.  Aby być częścią tego łańcucha należało chwycić dłonie dwóch obcych osób i wyrazić tym samym odczucie wspólnoty, moc bycia razem ludzi obcych, ale złączonych tym samym, szlachetnym porywem serca. Akurat wracałam z liceum, gdy na sąsiadującej z nim ulicy ujrzałam wspaniały widok – dziesiątki albo i setki ludzi w różnym wieku trzymających się za ręce i uśmiechających się do siebie, wykrzykujących razem jakieś pozytywne hasła (dzisiaj już nie pamiętam, jakie). I oto ja, osoba zazwyczaj nieśmiała i wycofana nabrałam ochoty oraz niebywałej odwagi aby przyłączyć się do tych wszystkich entuzjastycznie nastawionych ludzi. Poczuć ich moc i być jej częścią. Nie zastanawiałam się nawet, kogo mam chwycić za ręce. Podbiegłam po prostu do tych stojących najbliżej. Rozdzieliłam na chwilę dwie cudze ręce aby włączyć się swoim ogniwem do tego cudownego łańcucha. Lecz oto słyszę i widzę, że osoby, których dłonie chwyciłam patrzą na mnie niechętnie, fukają, wyrywają mi dłonie i parskają, że one tu są w gronie znajomych i w tym właśnie gronie chcą pozostać a ja, jak chcę się przyłączyć, to powinnam poszukać końca tego łańcucha. Tam będzie dla mnie miejsce. Natychmiast w gardle urosła mi bolesna, ostra kulka.  Spojrzałam w górę ulicy, szukając początku łańcucha, ale nie ujrzałam go. Takie tam było nieskończone ludzkie mrowie. Zerknęłam w dół ulicy – ujrzałam taki sam tłum. Poczułam się jak przekłuty balon. Zupełnie straciłam zapał i chęć do włączenia się w tę zabawę. Odeszłam z uczuciem przykrości i żalu. Żałosnej osobności. Mijałam roześmianych i rozgadanych mieszkańców mego miasta nadal połączonych jakaś szczytną ideą oraz uściskiem rąk. Ale ja już wtedy ani w tę ideę ani we wspólnotę nie wierzyłam. Oni byli tak blisko, ale jednocześnie jakże daleko. Dzieliła nas ściana nie do przejścia. Zrozumiawszy to w pełni rozpłakałam się jak dziecko, które zbyt gwałtownie dorosło i wie, że nie ma już powrotu do rozpostartego nade mną opiekuńczego nieba uprzedniej ufności oraz niewinności…”

 


 

   Tyle opowieść…Czy wobec tego warto być spontanicznym? Czy to się opłaca? Uważam, że mimo wszystko tak, ponieważ spontaniczność to podążanie za głosem intuicji, to danie sobie prawa do głębokiego i wyrażanego otwarcie odczuwania, do wyjścia ze swojej zazwyczaj ciasnej skorupy roli, którą od lat gramy, roli, w której chciałby nas widzieć świat. Spontaniczność to porzucenie krępujących okowów rozumu, przyzwyczajeń i zdrowego rozsądku. To umiejętność bycia śmiałym i prostym, nawet wówczas, gdy umysł podpowiada nam mnóstwo czyhających na nas komplikacji i zagrożeń, jeśli wbrew niemu zdecydujemy się działać wprost z serca. Jednak tak wspaniale, tak oczyszczająco jest móc zawierzyć czasem swemu sercu. Poczuć, że się ono nie myli, że jest naszym prawdziwym „Ja’, które choć przez otoczenie czy czasy przytłamszone, nadal potrafi bić mocno i nakłaniać nas do nietypowych zachowań, do wyjścia poza pancerny kokon nudnej, przewidywalnej dorosłości. Wbrew burzom i wichrom niczym brzoza nadal rozkładać szeroko ramiona i trwać osobno, ale jednak w połączeniu z innymi drzewami w lesie, wierząc, iż po najsroższej nawet zimie jak zawsze przyjdzie wiosna i pozwoli odrodzić się zieleni liści...


 

   Bycie spontanicznym, to swoboda bycia sobą.  A tego, w obecnych czasach potrzeba nam chyba jeszcze bardziej niż kiedykolwiek przedtem…

 

piątek, 17 września 2021

Z łagodnością…

 



 

   Z łagodnością weszliśmy w jesienne klimaty. W poranne zamglenia, w siąpienie drobnego kapuśniaczku, w przebarwienia liści oraz bliskich albo dalekich krajobrazów. Ze spokojem przyjęliśmy zmianę aury zdążywszy ze wszystkimi ogrodowymi pracami, schowawszy służące nam w letniej porze  sprzęty i narzędzia czy też meble ogrodowe. Wszystko, co miało być zebrane zostało już przerobione na przetwory (cieszę się, że już za mną ta robota, bo co za dużo, to niezdrowo!) albo zjedzone na bieżąco. Wczoraj ścięłam ogromne naręcze mięty pieprzowej. Suszy się teraz i roztacza na cały dom swój mocny aromat. Resztę mięty mam zamiar wykorzystać do zrobienia miętowej nalewki, jedynej w tym roku, bo mnóstwo mam jeszcze nalewek z lat poprzednich. Także bzowego wina jest tyle, ile nigdy jeszcze nie bywało. Dzikie bzy pokazały nam w tym roku na co je stać i obdarowały tak ogromną ilością swych dorodnych, purpurowo-czarnych owocków, że starczyło nie tylko na wino, ale i na soki, kompoty i konfitury. Po zbiorach przycięliśmy bzowe krzewy krótko, co jak zaobserwowaliśmy bardzo dobrze robi im na odrodzenie sił żywotnych.  Podczas następnej wiosny oraz lata odpoczną dzięki temu od kwitnienia i owocowania a wszystkie swoje siły włożą w tworzenie nowych gałęzi i bujnego listowia. Dlatego też za rok nie będę robić bzowych przetworów, ale nic to. To, co wytworzyłam z bzów w sierpniu i we wrześniu starczy nam pewnie na kilka lat. Za rok spodziewamy się natomiast wysypu gruszek i jabłek a więc zapewne na brak pracy w słoikowym królestwie nie będę mogła narzekać.


 

    Nie zawodzą też późne maliny. Czerwienią się smakowicie w malinowym chruśniaku i zachęcają do zapuszczenia się w gąszcze oraz pałaszowania na miejscu tych słodziutkich, delikatnych owoców. Coraz więcej fioletowych winogron obrasta ogrodową pergolę. Sójki zajadają się koralami kaliny i ligustru. Nadal dojrzewają jeszcze na grządkach buraczki, czarne rzepki, cukinie i dynie, ale niewiele im już czasu zostało przed nadejściem pierwszych przymrozków. Co kilka dni gotuję nasze ulubione leczo, do którego poza podstawowym składem wrzucam co tylko mi pod rękę wpadnie. A to śliwki, a to jabłka a to grzyby a to fasolkę szparagową. Sam widok tej jesiennej w kolorystyce potrawy ubarwia rzeczywistość, poprawia humor oraz rzecz jasna, apetyt. 



 

   Cały czas jeszcze wspaniale kwitną posadzone na wiosnę róże, bieleją i różowieją hortensje oraz tawułki, czerwienią się winobluszcze a marcinki przy płocie gęsto obsypały się fioletowymi kwiatkami, które tak bardzo lubią odwiedzać motyle. Dojrzewają pokryte ostrymi kolcami kasztany jadalne. W podwórkowym stawie zielenieją tataraki oraz rzęsa wodna. W ciepłe dni nad taflą wody unoszą się ważki a w zaroślach koncertują wieczorami ostatnie świerszcze. W lasach pojawiły się prawdziwki, ale niewiele ich na razie udało nam się zebrać, bowiem więcej w naszych stronach grzybiarzy, niźli samych grzybów. Może w październiku uda nam się więcej wrzucić do koszyków. A jeśli nie, to i tak zawsze przyjemnie będzie móc się wybrać na spacer. Taki wrześniowo-październikowy las daje wszak prawdziwe spektakle barw i świateł. Ofiarowuje tyle cudnych powiewów i aromatów, kojących szelestów liści, delikatnych szmerów strumieni, wabiących, zamglonych oddali, że nic tylko korzystać z tego bogactwa i cieszyć się nim póki zdrowie dopisuje, póki siła i chęć do wędrowania wciąż jeszcze jest.

 











   Powoli zanurzam się w jesienne przemiany. Nie są one drastyczne ani nagłe. Dają czas na przystosowanie się do nowego wystroju otoczenia, do spodziewanych naporów zimna, długotrwałych deszczy i przenikliwych wichrów a w końcu do zimowego tańca śnieżycy z dujawicą. Ofiarowują wesoło trzaskające w piecu iskierki, przytulność domowego ciepła, radość kuchennych czarów, melancholijne zamyślenia, skłonność do snucia wspomnień i opowieści z dawnych lat, możność wielogodzinnego zanurzenia się w świat książek, filmów, muzyki i wiele jeszcze innych dobrych dla duszy i ciała rzeczy. 


 

   Daleka od tego, co dalekie a bliska temu, co bliskie trwam ufnie w oswojonej i znanej, swojskiej rzeczywistości. Nigdzie się nie śpieszę, niczego nie wyglądam a tylko kontempluję ten błogi a drogocenny stan spokoju i łagodności, którego Wam wszystkim życzę i który oby trwał jak najdłużej…

 


 

Etykiety

Aborygeni afirmacja życia agrest apel apel o pomoc asymilacja Australia autoanaliza bajka bal ballada baśń Beksińscy Bieszczady blackout bliskość blog blogi bór cenzura Cesarzowa Ki Cezary chleb choroba ciastka czarny bez czas czerwiec człowieczeństwo człowiek czułość Dersu Uzała deszcz dieta dobro dom dorosłość drama drama koreańska drewno droga drzewa trawiaste Dubiecko Dwernik Kamień dwudziestolecie międzywojenne dystopia dzieciństwo dzikie bzy ekologia elektryczność erotyk eutanazja fajka fantazja film flash mob fotografie fotoreportaż glebogryzarka głodówka głód gospodarstwo goście góry Góry Flindersa grass tree grill grudzień grzyby Gwiazdka historia historie wędrujące horror humor humoreska idealizm ideologia II wojna światowa informacja inność inspiracja internet jabłka Jacuś Jacuś. gospodarstwo Jacuś. lato jajka Jane Eyre Jawornik Polski jesień jesień życia kalina Kanada kanały kangury kastracja kiełbasa klimat klimatyzm koala kobieta koguty kolędy komputer komunikacja konfitury konflikt koniec świata konkurs konstrukcja kosmos kot koziołek kozy Kraków Kresy kryminał kryzys książka kuchnia kulinaria kury kwiaty kwiecień las lato legenda lektura lęk lipa lipiec lis listopad literatura los ludzie luty łąka maciejka macierzyństwo magia maj malarstwo maliny mantry marzenie maska metafora mgła miasteczko odnalezionych myśli Michael Jackson Mikołaj miłość Misia mit młodość moda mróz mróż muzyka muzyka filmowa nadzieja nalewki nałóg natura niebezpieczeństwo niezapominajki noc nowoczesność Nowy Rok obyczaje ocean odchudzanie odpowiedzialność odrodzenie ogrody ogród ojczyzna opowiadanie opowiastka opowieść Orzeszkowa osa Osiecka owoce pamięć pandemia Panna Róża park pasja patriotyzm pejzaż pierniki pies pieski pieśni pieśń piękno piosenka piosenki pisanie płot początek podróż poezja pogoda Pogórze Dynowskie polityka Polska pomidory pomysł poprawność polityczna porady postęp pożar praca prawda prezent protest protesty przedwiośnie przedzimie przemijanie Przemyśl przepis przetrwanie przetwory przeznaczenie przygoda przyjaźń przyroda psy psychologia ptaki radość recenzja refleksja relatywizm remont repatriacja reportaż rezerwat Riverland rodzina rok rośliny rower rozmowa rozrywka rozum rymowanka rzeka samotność San sarny sąsiedzi sens życia siano sierpień silna wola siła skróty słońce słowa słowa piosenki słowianie smutek solidarność South Australia spacer spiżarnia spokój spontaniczność spotkanie stado starość strych susza susza. upał szadź szczerość szczęście szerszeń śmiech śmierć śnieg świat święta świt tajemnica tekst piosenki teksty piosenek tęsknota tragikomedia trauma truskawki uczucia Ukraina upał urodziny uśmiech warzywnik wędrówka wędrówki węgiel wiatr wierność wiersz wierszyk wieś wigilia Wilsons Promontory wino wiosna wiosnaekologia wirus woda wojna wolność Wołyń wrażliwość wrotycz wrzesień wschód słońca wspomnienia wspomnienie współczesność Wszechświat wychowanie wycieczka wypadki wypalanie traw zabawa zabawa blogowa zachód słońca zapasy zaproszenie zbiory zdjęcia zdrowie zielarstwo zielononóżki zielononóżki kuropatwiane zima zioła zmiany zupa Zuzia zwierzęta zwyczaje żart życie życzenia Żydzi żywokost